KALPHABER.com

Türkiyenin Kardiyoloji Sitesi

23 Eylül 2017

Son güncelleme12:30:02 PM GMT

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel
Şu anda buradasınız Aritmi EPS Kullanılmış ICD İşe Yarar mı?

Kullanılmış ICD İşe Yarar mı?

  • PDF
Bookmark and Share
Share/Bookmark
  • Prev
  • 1 of 3
  • Next

Bilindiği gibi, implantable cardioverter defibrilatörler (ICD) tek kullanımlık için üretilmektedir ve hastadan herhangi bir nedenle çıkarıldıktan sonra kullanılmamaktadır. Son zamanlarda yapılan birçok çalışmada uygun endikasyonla yapılan ICD tedavisinin yaşam süresini uzattığı gösterilmiştir. Yalnız ICD’lerin yüksek maliyeti önemli bir handikaptır ve bu nedenle azgelişmiş ülkelerde ihtiyacı olan birçok hastaya uygulanamamaktadır.

Hindistan Mumbai’de bir grup araştırmacı, büyük bir cesaretle vefat eden hastalardan alınan ICD cihazlarını hastalarına uyguladılar. Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bu çalışmaya göre, en az üç yıl bateri ömrü olan cihazları almışlar ve çok ayrıntılı sterilizasyondan geçirdikten sonra hastalarına takmışlardır. Mumbai’de kayıtlı kardiyoloji uzmanlarının yaptıkları işlemde, ICD cihazları ABD’deki cenaze evlerinden, vefat eden hastaların yakınlarının onayı alındıktan sonra elde edilmiştir.

2002 yılından beri yapılan bu uygulamada 81 hastaya 106 cihaz takılmıştır. Hastaların ortalama yaşı 53, % 82’si erkektir. Baterisi bitme noktasına gelen 22 hastaya ikinci cihaz, üç hastaya ise üçüncü cihaz uygulanmıştır. 9 hasta ICD uygulandıktan sonra vefat etmiştir. Bu hastaların ortalama yaşı 54’dür ve ortalama takip süresi 771 gündür. Hastaların tümünde herhangi bir enfeksiyon saptanmamış, bir hastada lead yerinden ayrılmış, bir hastada lead kırılmış ve değiştirilmiştir. Uygun tedavinin (şok veya antitaşikardik pacing) 64 (%60.4) cihazda ve 44 hastada (% 54.3) iletildiği belirlenmiştir.

Yorum:

İkinci el piyasanın ICD için oluşabileceği hiç tahmin edilmezdi. Aslında insanın aklına “Niye olmasın?” diye bir düşünce geliyor. Eğer cihaz sağlam, uygun bateri süresi varsa ve çok iyi sterilize edilirse ne sakıncası olabilir ki? Bu açıdan Mumbai’deki kardiyologları kutlamak gerekir. Çalışmalarında cihazların gayet fonksiyonel ve hayat kurtarıcı olduğunu belirlemişlerdir. Bu uygulama özellikle ekonomik durumu yeterli olmayan ülkeler için bir seçenek gibi gözükebilir. Bizim ülkemizde de SGK oksijen konsantratörlerini vefat eden hasta yakınlarından toplamakta, iyice elden geçirdikten sonra ihtiyacı olan hastalara sıfır cihaz gibi vermektedir. İstermisiniz ileride ICD, pacemaker ve biventriküler pacing cihazları için de aynı şeyi yapsın? Bekleyelim görelim.

Kaynak:

Pavri BB, et.al. Reuse of explanted, resterilized implantable cardioverter-defibrillators: a cohort study. Ann Intern Med. 2012 Oct 16;157(8):542-8. doi: 10.7326/0003-4819-157-8-201210160-00004. PubMed PMID: 23070487.